Ekonomi

Singapur merkezli kripto borsası hacklendi

Investing.com – Singapur merkezli kripto para borsası Bitrue, yaklaşık 22 milyon dolar değerinde kripto paranın çalındığı bir siber saldırıya uğradı.

Hareketin ilk olarak 10 Nisan’da başladığını gösteren bilgilere göre, Bitrue sıcak cüzdanından anonim bir cüzdana 22 milyon dolar bedelle 6 farklı kripto para aktarıldı. Bu varlıkların 320’si ETH173.000 QNT, 46.4 milyon Prömiyer, 765,15 milyon SICAK, 310 bin MATİKve 172,5 milyar SHIBjeton aktarıldı.

Anonim cüzdana aktarılan bu kripto paraların bugün Bitrue Drainer isimli cüzdana aktarıldığı görüldü. Blockchain güvenlik firması PeckShield tarafından izlenen süreçlerde, gün içerisinde Bitrue Drainer cüzdanındaki varlıkların hızla boşaldığı kaydedildi.

Siber saldırgan, bu süreçleri merkezi olmayan bir kripto borsası olarak kullanırken, çalınan varlıkları altı farklı süreçte satmayı başardı. tek takasV2 ve V3’te gerçekleştirdiği bilgisi verildi.

Bitrue saldırıyla ilgili açıklama yaptı

Bitrue borsası, güvenlik ihlalinin ortaya çıkmasının ardından resmi Twitter hesabından bir açıklama yayınlayarak saldırıyı doğruladı. Borsa yetkilileri, güvenlik açığının sıcak cüzdanlarından birinde meydana geldiğini söyledi. Çalınan varlıkların toplam varlıklarının yüzde 5’ini oluşturduğunu açıklayan yetkililer, diğer cüzdanların da gerçek olduğuna dair güvence verdi.

Bitrue ekibi, güvenlik açığına neyin neden olduğu ve akının etkisini en aza indirmek için hızlı hareket ettikleri hakkında konuştu. Borsa’da para çekme işlemleri 18 Nisan’a kadar askıya alındı. Saldırıdan etkilenen kullanıcıların zararlarının tazmin edileceği belirtildi.

Saldırıyla ilgili bir diğer detay ise borsadan çalınan en yüksek ölçüye sahip QNT’nin günün ilk saatlerinde yüzde 11 düşüşle 127 dolardan 112 dolara gerilemesi. Keskin düşüşün ardından baz seviyeleri takdir eden yatırımcılar, QNT fiyatını yeniden 120$ bandına taşıdı.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu